APK Dosyası Nedir?

Nisan 11, 2021 admin Yorum yapılmamış

Apk dosyası, Android Paket Kiti bir diğer adı ile android uygulama paketi anlamını taşımaktadır, Android uygulamaları dağıtmak ve yüklemek için kullanılan dosya biçimlerine verilen ad olarak bilinmektedir. Bir uygulamanın cihazınıza doğru şekilde yüklenmesi gereken tüm öğeleri içermektedir. APK Dosya uzantısına sahip bir dosya uygulamaları Google’ın android işletim sisteminde dağıtmak için kullanılan bir Android Paket Dosyasıdır.

APK dosyaları ZIP biçiminde kaydedilir ve genellikle doğrudan Android cihazlara, genellikle Google Play mağazası aracılığıyla indirilir, ancak başka web sitelerinde de bulunabilir. Mobil uygulamaların dağıtımı ve kurulumu için Android işletim sistemi tarafından kullanılan bir paket dosya formatıdır. Tipik bir APK dosyasında bulunan içeriğin bir kısmı bir AndroidManifest.xml, classes.dex ve kaynaklar.arsc dosyası içerir; yanı sıra bir META-INF ve res klasörü.

Windows işletim sisteminin yazılım yüklemek için .exe dosyasını kullandığı gibi, aynı şey Android için de geçerlidir. Yani temelde, bu tür bir dosyayı indirdiğinizde, sadece bir uygulama alıyorsunuz. Bazı kişilerin APK’yı bilmemesinin nedeni, çoğu kişinin uygulamalarını Google Play Store’dan almasıdır ve bu, bir uygulamayı indirdiğinizde APK kelimesini göstermez.
Normalde bir uygulamayı indirmek için Google Play’i ziyaret ettiğinizde, APK’yi sizin için otomatik olarak indirir ve yükler. APK’ları Play Store’dan çıkarabilseniz de, bunlar alternatif uygulama mağazalarından da indirilebilir.

APK Dosyaları Ne İçin Kullanılır?

Varsayılan ayarların ve uygulamaların kısıtlandığını düşünen ve cihazlarıyla daha fazla özgürlük elde etmek isteyen Android kullanıcıları, APK dosyalarını yüklemeyi tercih etmelidir. Google Play’deki uygulamalar APK dosyaları olsa da, yüklemek oldukça basittir ve üçüncü taraf bir dosyayı yandan yüklemenin aksine işlem tamamen otomatiktir.

APK’leri manuel olarak kurmanın çeşitli faydalarını göreceksiniz. En büyüklerinden biri, uygulamalara önceden erişim sağlamaktır. Büyük bir Google uygulaması (Takvim gibi) büyük bir güncelleme yayınladığında, cihazınızın bunu alması bir hafta veya daha uzun sürebilir. APK’yi yüklemek, beklemeyi ve hemen güncellemeyi atlamanıza izin verir.

Hala beta aşamasında olan veya bulunduğunuz yerde veya cihazınız için hala kullanılamayan uygulamaları veya oyunları almak istiyorsanız, dosyayı yasal bir web sitesinden indirebilirsiniz. Bu nedenin yanı sıra, bunlar APK dosyalarının diğer ana kullanımlarıdır:

• APK dosyalarını kullanmak, resmi sürümlerinden önce sızdırılan uygulamaları indirmenize ve kullanmanıza olanak tanır. Sıradan kullanıcıların yapacağı şey bu değil, ancak Android meraklıları ve sert oyuncular bunu her zaman yapıyor.
• APK dosyaları, taşıyıcıları geçersiz kılmanıza ve en yeni Google güncellemelerini indirmenize olanak tanır. Over-The-Air güncellemeleri almak için uzun süre beklemenize gerek yok.
• Bazen Google tarafından uygulanan bazı bölge kısıtlamaları nedeniyle Android cihazınıza uygulama yükleyemeyebilirsiniz. Bu zamanlarda, üçüncü taraf dosyaları yüklemek, sorununuz için bir çözüm olacaktır.
• Bazı geliştiriciler, uygulamalarını Google Play Store’da sunmayabilir. Bu tür bir durumda, bir APK dosyası kullanmanız gerekecektir.

Bazı dosyalar güvende, bazıları güvenli değil. Bunun nedeni, Google Play Store’un Apple’ın App Store’u kadar sıkı bir şekilde düzenlenmemesi, ancak tüm kötü amaçlı uygulamaların genellikle tanımlanıp hemen kaldırılmasıdır.

Sideloading APK’ları, cihazınıza Google Play’de bulunmayan uygulamaları yüklemenize de olanak tanır. Ancak, masaüstü yazılımları gibi, rastgele web sitelerinden APK dosyalarını indirmek iyi bir fikir değildir. Bu, özellikle site size ücretsiz olarak ücretli bir uygulama vaat ediyorsa geçerlidir.

Üçüncü taraf bir siteden bir APK dosyası indirdiğinizde, cihazınızı tehditlere karşı savunmasız yapan bir koruma yoktur. Kötü niyetli geliştiriciler, şüphelenmeyen Android kullanıcılarını fidye yazılımı veya diğer kötü amaçlı yazılımlar yüklemeleri için kandırarak, bunları meşru bir uygulama gibi görünmesini sağlayabilir.

Bu tür dosyaları indirirken dikkatli olmanız gerekir. Mobil teknoloji tehdit araştırmacısı F-secure’e göre, mobil kötü amaçlı yazılımların% 90’ından fazlası Android sistemini hedef alıyor. Bu nedenle, bu dosyaları almak için şüpheli itibara sahip siteleri kullanmak, cihazınız için bir güvenlik tehdidi oluşturabilir.

Ayrıca bazı ülkeler, ücretli uygulamaları yasadışı bir şekilde ücretsiz olarak yüklerseniz bunu ciddi bir ihlal olarak görebilir. Sadece dikkatli olun ve herhangi bir yasayı ihlal etmediğinizden emin olun. Katı bir siber yasanız varsa, bunu yapmanın en iyi yolu, ücretli uygulamaları ücretsiz olarak edinmenin yasal yollarını keşfetmektir.

Telefonunuzun ve içindeki verilerin güvenliğini artırmak için bir Android cihaz için en iyi güvenlik uygulamalarını izlemeye çalıştığınızdan emin olun. Bu tür dosyaları indirirken tanınmış bir Android güvenlik uygulaması kullanmayı düşünmelisiniz.

Sonuç;
Kullanıcılar, güvenilir kaynaklardan APK’den yararlanabilir. Ancak bazı siteler güvenilir görünmesine rağmen kötü amaçlı APK dosyaları içerebilir. Bir APK dosyasını indirmeden önce, kullanıcılar indirme işlemine geçmeden önce bazı kullanıcı yorumlarına veya incelemelerine bakmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir