Devlet Denetleme Kurulu’ndan Türk Hava Kurumu raporu

Devlet Denetleme Konseyi (DDK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Türk Hava Kurumu (THK) Derneği Genel Başkanlığı, THK …

Devlet Denetleme Konseyi (DDK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Türk Hava Kurumu (THK) Derneği Genel Başkanlığı, THK Gökçen İktisadi İşletmesi ve şubeler ile THK Havacılık Vakfı şirketlerinin 2009-2019 devrine ait tüm iş ve süreçleri ile hesaplarını denetledi.

EMEL DIŞI FAALİYETLER

THK Derneği Genel Başkanlığı ve vakıf şirketleri hakkında hazırlanan kontrol raporunda, THK Havacılık Vakfı ve üniversitenin kurulması ve süratli şirketleşme süreciyle birlikte 2011 yılı sonrası periyotta dernek faaliyetlerinin hudutlarının adeta bulanıklaştığı, kurumun mali yeterliliği ve çalışanın yetkinlik kapasitesinin üzerinde bir faaliyet yoğunluğu ve çeşitliliği içine sokularak THK’nın kuruluş ideolojisi ve gayesinden uzaklaştırıldığı belirtildi.

275 MİLYON TL ZİYAN

Bu süreçte alanında uzman olmayan yönetici ve işçinin kurumda istihdam edildiğinin belirtildiği raporda, yöneticilerin plansız ve öngörüsüz kararları, tekrarlanan kusur ve suiistimaller sebebiyle, THK Derneğinin 2019 yılı devir net ziyanının 275 milyon 698 bin 776 TL’ye ulaştığı belirlendi.

4 ŞİRKET BORCA BATIK

Raporda, THK Genel Başkanlığı, Gökçen İktisadi İşletmesi ve tüm THK Havacılık Vakfı şirketlerinin banka borçlarının İdare Kayyum Heyeti tarafından yapılan mutabakatlarla tekrar yapılandırıldığı, buna nazaran THK’nın banka borçları toplamının 1 milyar 214 milyon 46 bin 587 TL, 71 milyon 776 bin 909 Avro ve 484 bin 476 ABD Doları olduğu tespit edildi. Raporda, faaliyetleri devam eden 8 THK Havacılık Vakfı şirketinden 4’ünün 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 376’ncı unsuru kapsamında “borca batık”, 4’ünün ise “sermayenin büsbütün kaybı” durumunda bulunduğu belirtildi.

BANKA İPOTEĞİ ALTINDA

Raporda, 2019 yılı prestijiyle THK mülkiyetindeki toplam 1330 gayrimenkulden 252 adedinin çeşitli banka kredilerine ait olarak ipotek edilmiş olduğu tespiti de yer aldı. THK Genel Başkanlığının 2002-2013 periyodunda yardım toplama faaliyetleri kapsamında elde ettiği gelirlerden Yardım Toplama Temel ve Adapları Hakkında Yönetmeliğin 22. hususuna nazaran ayrılan hisselerden toplam 33 milyon 813 bin 277 TL’nin ilgili kurumlara ödenmediği de aktarıldı.

UÇAKLAR BAKIM BEKLİYOR

Raporda, Haziran 2020 itibariyle THK Genel Başkanlığı envanterinde kayıtlı 21 yangın söndürme uçağının bulunduğu bilgisi yer aldı. Yangın söndürme uçaklarının 15’inin gayri aktif görünmekle birlikte öteki 6 uçağın bakımda ya da bakımı bekler durumda bulunduğu belirtildi. THK envanterindeki bakıma muhtaçlığı bulunan 6 adet CL-215 tipi yangın söndürme uçağıyla ilgili 2020 Haziran ayı prestijiyle güncellenen teknik rapora nazaran, 2 uçağın toplam 2 milyon 194 bin dolar kıymetinde gereç bekler durumda olduğu, 1 uçağın bakım ve x-ray uygulamasının bulunduğu, bu üç uçağın dış yüzeyine korozyona karşı İSİM uygulaması yapılması gerektiği vurgulandı. Başka 3 uçağın da materyal bekler durumda olduğu, ayrıyeten 2020 yılının mart ayında yapılması gereken İSİM uygulamasının ekonomik münasebetlerle yapılmadığının belirlendiği kaydedildi.

YİNE YAPILANDIRMA ÖNERİLDİ

DDK’nın raporunda, THK’nın aktifliğinin arttırılması ve gelecek jenerasyonlara itimatla emanet edilebilmesini sağlamak için yine yapılandırma teklifleriyle birlikte, sorumluluğu bulunan eski THK lider ve görevlileriyle şirket yetkilileri hakkında cezai, hukuksal, idari ve mali değerlendirmeler de içeren toplam 116 teklif yer aldı.

HEYET YAPISI DÜZENLENSİN

Raporda, tekrar yapılandırma kapsamında Büyük Genel Kurul’un delege yapısı ve sayısında tekrar bir düzenleme yapılması, THK Genel İdare Şurasının 6’ya 5, Merkez Denetleme Konseyinin ise 2’ye 1 çoğunluk oyunu oluşturacak halde kamu kontenjanı oluşturulması önerildi. Ayrıyeten, Vakfa bağlı şirketlerin kapatılması, bu şirketlerin faaliyetlerinin geçmişte olduğu üzere Dernek ve THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi bünyesinde yahut ticari gereklilikler çerçevesinde kurulacak Dernek şirketleri vasıtasıyla yürütülmesi de teklifler ortasında yer aldı.

Kaynak: Yenisafak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir