Havadaki karbondioksiti temizleyen en büyük tesis açıldı

Global ısınma nedeniyle Dünya’nın ortalama sıcaklıkları daima olarak artıyor, bunun sonucunda buzullar yavaş yavaş yok oluyor ve Dünya tehlikeye …

Global ısınma nedeniyle Dünya’nın ortalama sıcaklıkları daima olarak artıyor, bunun sonucunda buzullar yavaş yavaş yok oluyor ve Dünya tehlikeye yanlışsız ilerliyor.

Global sıcaklık artışının 1,5 dereceyle sonlandırılabilmesi için, ülkelerin emisyonlarını 2030’a kadar yarıya indirmeleri ve sıfır emisyon yol haritalarını planlarının merkezine koymaları gerekiyor.

Dünya global ısınma nedeniyle her geçen gün felakete sürüklenirken, uzmanlar gezegenimizi kurtarmanın yollarını arıyor. Bu kapsamda, havadaki karbondioksiti emen ve yer altında depolayan dünyanın en büyük tesisi İzlanda’da faaliyete geçti.

YILDA 4 BİN TON KARBONDİOKSİT TEMİZLEYECEK

Tesisin, yılda yaklaşık 790 arabanın yıllık emisyonlarına muadil 4 bin ton karbondioksiti atmosferden temizlemesi bekleniyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

Tesis, “Orca” (Katil balina) ismi verilen havadan  karbondioksiti çıkarmak için filtreler ve fanlar kullanan sekiz büyük konteynırdan oluşuyor.

Akabinde karbondioksit, daha sonra su ile karıştırılarak yer altına pompalanıyor. Bu sürecin akabinde depolanan karbondioksit yavaş yavaş katı bir kaya halini alıyor.

Şu anda sistem, yakındaki bir jeotermal santral tarafından yenilenebilir biçimde güçlendiriliyor.

Öbür taraftan, havadan direkt karbondioksit yakalama, yeni ve kıymetli bir teknoloji. Lakin uzmanlar, bu sistem yaygınlaştıkça fiyatının da düşeceği umuluyor.

Milletlerarası Güç Ajansı’na (IEA) nazaran, şu anda dünya çapında yılda 9 binden  tondan fazla karbondioksit yakalayan 15 tesis var.

ABD’li bir petrol firması olan Occidental, Teksas petrol alanlarının yakınında havadan yılda bir milyon ton çekmek üzere tasarlanmış en büyük tesisi geliştiriyor.

Kaynak: ENSONHABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir