Küresel piyasalar ABD’nin enflasyonuna odaklandı

Global ekonomik toparlanmaya ait tasalar gündemdeki yerini müdafaaya devam ederken, şahinleşen global merkez bankaları sonrası Fed’in varlık …

Global ekonomik toparlanmaya ait tasalar gündemdeki yerini müdafaaya devam ederken, şahinleşen global merkez bankaları sonrası Fed’in varlık alımlarının azaltma takvimi üzerinde tesirli olması nedeniyle bugün ABD’de açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yatırımcıların odağına yerleşti.

KRİPTO PARA PİYASALARINDA SERT DALGALANMALAR YAŞANDI

Öte yandan dün, ABD’nin büyük perakende zincirlerinden Walmart ile kripto para ünitesi Litecoin ortasında iştirak kurulduğuna dair geçersiz haberler kripto para piyasalarında sert dalgalanmaya neden oldu.

ARTAN GÜÇ MALİYETLERİ AVRUPA’NIN GÜNDEMİNDE

Avrupa borsalarında dün alıcılı seyir dikkati çekerken, Avrupa ülkelerinin artan güç maliyetleri gündemin odağına yerleşti.

Rusya’dan Almanya’ya doğalgaz sağlaması için kurulan Kuzey Akım 2 projesinin beklenenden daha geç bir tarihte açılabileceği ve bu kışın sert geçeceğine ait uzman görüşlerinin akabinde elektrik ve doğalgaz fiyatları rekor düzeye çıktı.

GÜÇ VE EMTİA FİYATLARI ARTTI

Güç ve emtia fiyat artışları Avrupa borsalarında güç şirketlerinde alıcılı seyri beraberinde getirerek dünkü müspet seyirde tesirli oldu.

Öte yandan, İngiltere’de üçüncü doza ait tartışmalar devam ederken, ülkede 12 yaşına kadar olan çocuklara da aşı yapılacağı bildirildi.

EURO/DOLAR PARİTESİ: 1,1770

Euro/dolar paritesi dün 1,1770’le 27 Ağustos’tan bu yana en düşük düzeye gerilemesinin akabinde kayıplarını telafi etti ve günü 1,1811’den tamamladı. Parite, bugün evvelki kapanışın çabucak üzerinde 1,1814’ten süreç görüyor.

TÜRKİYE’NİN BUGÜNKÜ GÜNDEMİ KONUT SATIŞLARI OLACAK

Yurt içinde, bugünün data gündeminde konut satışları bulunurken dün, cari süreçler hesabı ve sanayi üretim endeksi dataları takip edildi.

Temmuzda takvim tesirinden arındırılmış sanayi üretimi geçen ay yıllık bazda yüzde 8,7 artışla beklentilerin altında kalırken, cari süreçler açığı ise temmuzda 683 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

DOLAR/TL 8,4293

Dün yüzde 0,5 azalışla 8,4293’e gerileyen dolar/TL ise, bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,4340 düzeyinde süreç görüyor.

 

Kaynak: ENSONHABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir