Lübnan, mazot dağıtımının durduralacağını duyurdu

Lübnan Güç Bakanlığına bağlı Petrol Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bayram hasebiyle Trablus ve Zahrani’deki petrol tesislerinin …

Lübnan Güç Bakanlığına bağlı Petrol Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bayram hasebiyle Trablus ve Zahrani’deki petrol tesislerinin lokal pazara mazot temin ettiğini tabir etti.

Temin edilen yakıt ölçüsünün yaklaşık 14 milyon litre olduğu aktarılan açıklamada, ek ithalat için yeni kredi açılamaması nedeniyle stokların büyük bir kısmının tükendiği kaydedildi.

ACİL DURUMLAR İÇİN BİR ÖLÇÜ MAZOT KORUNACAK

Güvenlik güçlerinin stratejik stokun korunması gerektiği vurgulanan açıklamada, acil ve istisnai durumlar için çok sonlu bir ölçü korunarak, mazot dağıtımının durdurulacağı söz edildi.

DÖVİZİN SAĞLANAMAMASI MAZOT ÖLÇÜSÜNÜ SONLANDIRIYOR

Mazot, hükümet tarafından sağlanan elektrik düşüncesini gidermek için küçük jeneratörlerden güç üretiminde kullanılıyor fakat ithalata tahsis edilen dövizin sağlanamaması ülkedeki mazot ölçüsünü sonlu hale getirdi.

GÜNLÜK 20 SAATE YAKIN ELEKTRİK KESİNTİSİNE NEDEN OLUYOR

İki ayı aşkın müddettir Lübnan’da ithalat için kâfi döviz sağlanamaması nedeniyle hükümet tesislerinden elektrik üretimine tahsis edilen yakıtta önemli ıstırap yaşanıyor.

Bu da günlük elektrik kesintilerinin yaklaşık 20 saate çıkmasına neden oluyor.

Kaynak: ENSONHABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir