Taksimetreye tarife yükleme kuyrukları son buluyor

Taksiler yeni tarifeler açıklandıktan sonra yeni Sayıları taksimetrelerine yüklemek için çeşitle nortalarda uzun kuyruklar oluşturuyordu. Yeni …

Taksiler yeni tarifeler açıklandıktan sonra yeni Sayıları taksimetrelerine yüklemek için çeşitle nortalarda uzun kuyruklar oluşturuyordu. Yeni alınan bir kararla artık bu imajlar tarihe karışacak.

Taksimetrelere yeni tarife geçerlilik tarihinden 20 gün öncesinde yüklenmeye başlanabileceği bildirildi. Böylece yüklenen yeni tarife, ilgili kurumlar tarafından belirlenen geçerlilik tarihinde otomatik olarak devreye girecek.

KARAR RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Taksimetre Muayene Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TARİFE DEĞİŞİKLİĞİ SONRASINDA MUAENE İÇİN 20 GÜN MÜHLET TANINDI

Taksimetrelerde tarife değişikliği sonrasında muayene için 20 günlük mühlet tanınırken, tarifeye geçiş sürecinde hem taksici esnafının bir an önce yeni tarifeye geçme isteği hem de ilgili belediyeler ve odaların tertiplerini 20 güne yaymaması nedeniyle uzun kuyruklar oluşuyordu.

TAKSİ SAYISI YÜKSEK VİLAYETLERDE UZUN KUYRUKLAR BİTECEK

Değişiklik, bilhassa taksi sayısı yüksek vilayetlerde taksi tarifelerine ait değişiklik kararı alındığında, taksimetrelere yeni tarifelerin yüklenmesi ve muayenesi sırasında taksicilerin uzun kuyruklar oluşturmasına neden olan konuları uygunlaştırma gayesi taşıyor.

“MUAYENE SÜRECİNE KADAR KELEBEK MÜHÜR YAHUT STİCKER İLE KORUNMA SAĞLANACAK”

Yönetmelikteki değişiklikle, yeni tarifenin geçerlilik tarihinden 20 gün öncesinde taksimetrelere tarife yüklenmeye başlanabileceği, yüklenen yeni tarifenin ilgili kurumlar tarafından belirlenen tarife geçerlilik tarihinde otomatik olarak devreye gireceği, tarife devreye girdikten sonra 20 gün içinde yapılması gereken muayene sürecine kadar ise ayarlarına müdahale edilemeyecek biçimde kelebek mühür yahut sticker ile korunması gerektiği karara bağlandı.

Bu değişikliklerin ilgili belediyeler ve odalar tarafından tarife açıklama sürecinde dikkate alınması durumunda bahse bahis aksiliklerin tekrarlanmayacağı bedellendiriliyor.

Kaynak: ENSONHABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir